Bülent SAÇAK

İMPLANT REVİZYONU

İmplantın Değiştirilmesi

Daha önce implant yerleştirilmiş olan hastalarda zaman içinde implanttan, implantı saran nedbe dokusundan (kapsül) veya memenin genel görünümünden kaynaklanan problemler gelişebilir. Bu problemlerden en sık karşılaşılanları ve çözüm önerilerini bu bölümde derlemeye çalıştım. 

Öncelikle, implantlar ömürlük malzemeler değildir ve bir raf ömrü olduğu gibi, insan vücudu içinde de en verimli olarak kalacakları kısıtlı bir süre vardır. Bu süre ortalama 10-15 yıl olarak kabul edilir. İmplantlar yırtılabilir (rüptür) ve içindeki jel silikon açığa çıkarak enflamasyon yaratabilir. İmplantlar şekil değiştirebilir veya hacmi kaybolabilir. Anatomik implantlar kendi çevresinde dönebilir ve pozisyonu değiştiğinden  kozmetik görünüm bozulabilir. 

İnsan vücudu implant yerleştirildikten sonra bunun çevresinde doğal bir nedbe dokusu oluşturur. Kapsül adı verilen bu doku zaman içinde kalınlaşabilir, ağrı oluşturabilir ve nihayet dışarıdan görünümü de bozar. Bu patolojik sürece kapsül kontraktürü adını veriyoruz.

İnsan vücudu da değişmeden kalmaz. İmplantın üzerindeki meme dokusu ve cilt, yıllara, yaş almaya, kilo değişikliklerine, varsa radyoterapiye bağlı değişiklikler gösterir ve implantın ilk konulduğu zaman elde edilen kozmetik sonuç uzun süreçte aynı şekilde korunamaz. 

İmplant ile kapsül arasında zamanla seroma adı verilen bir sıvı birikebilir. Bu, görünümü bozacağı, enfeksiyonlara neden olabileceği, nadiren de olsa bir tümörün (lenfoma) habercisi olabileceği için özel ilgi gerektirir ve implant revizyonu için sık karşılaşılan bir nedendir. 

İmplant revizyonu, yani implantın yenilenmesi her hasta için özgün bir durumu ifade eder ve her hastaya özel planlanması, uygulanması gerekir. 

Geçmişte meme büyütmek veya meme onarımı sağlamak için implant kullanıldıysa, memenin görünüşünden şikayetçiyseniz, implantın kendisinden ve kapsülden kaynaklı kaygılarınız varsa bu ameliyat için adaysınız demektir. 

Her ameliyat gibi bu ameliyat için de fiziksel anlamda sağlıklı olmak ve sigara içmiyor olmak çok önemlidir.

Doktorunuz meme implantı ile ilgili sorunları ve beklentilerinizi  anlamaya çalışacaktır.

Genel sağlığınız, varsa sigara ve ilaç kullanımı, diğer alışkanlıklarınız, alerji ve hastalıklarınız sorgulanacaktır. Meme muayenesi yapılır ve ölçümler alınır, meme ve meme uçlarınızın gövdenizle ilişkisi, cilt kaliteniz değerlendirilir. Olasılıkla tıbbi arşivleme ve planlama için fotoğraflarınızı alınacaktır.

Bir çok durumda, MR (Manyetik Rozenans) görüntüleme gibi bir görüntüleme metodu ile memelerinizin, kapsül ve implantın değerlendirilmesi talep edilebilir.

Tedavi önerileri, ameliyat ve iyileşme ile ilgili bilgilerin verilmesi ve olası risk ve komplikasyonların anlatılması da görüşmenin kapsamı içindedir. 

Hastanın konuyu anlamış olması kendi beklentilerini doğru noktada tutabilmesi için çok önemlidir. Mevcut durumunuzda farklı seçeneklerinizin olup olmadığını, olası riskleri, iyileşme dönemini ve aklınıza gelen diğer tüm soruları ısrarla sorunuz.

Meme revizyonu ameliyatı oldukça kişiseldir, hastaya özel planlanır ve hastaların bilmesi gereken genel ve özel riskler içerir.

Anesteziye ait riskler, her ameliyat bölgesinde var olan kanama, seroma (sıvı birikmesi), yara hattının iyileşmemesi, enfeksiyon, kötü iz kalması gibi riskler bu ameliyat için de geçerlidir.

İmplant çevresindeki kapsülün sıkılaşması (kapsül kontraktürü) ve bunun neticesinde ağrı ve şekil bozukluğu gelişmesi, implantın kılıf kısmının yırtılmasına bağlı jel kısmın kapsül içine veya dokular arasına karışması ve enflamasyon yaratması, kalıcı ağrı, meme ucunda his değişiklikleri, ciltten görünür implant, implantın pozisyon değiştirmesi gibi komplikasyonlar meme revizyonu sonrasında karşılaşılabilecek başlıca durumlar arasında sıralanabilir.

Son dönemde implant ile ilişkilendirilen bir lenfoma türü (BIA-ALCL: Meme Implantı ile ilişkili anaplastik dev hücreli lenfoma) saptanmıştır. Bu nadir olasılığın sizin için geçerli olup olmadığı da doktorunuzla beraber konuşulmalıdır.

Ayrıca cilt döküntülerinden eklem ağrılarına ve kronik yorgunluğa kadar bir dizi semptom da dönem dönem implantlara bağlanmıştır.

Tüm bu bilgiler ışığında hastalar implantları ömür boyu taşıma olasılığının her hasta için aynı olmadığını, implantlara ait yukarıda belirtilen bazı riskler dışında hastalık, yaşlanma, kilo değişiklikleri vb nedenlerle şekil bozuklukları gelişebileceğini, aynı mevcut  yaşadığı duruma benzer şekilde, implantların tekini ve ikisini değiştirmek veya çıkartmak için başka ameliyatlara ihtiyaç duyulabileceğini anlamalıdır.

Hastalar doktorunun uygun gördüğü periodlarda kontrollerini aksatmaması gerektiğini, klinik değerlendirmeye ek olarak gerekli durumlarda ultrason veya MR gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulacağını bilmelidir.

BIA-ALCL, Meme İmplantı ile İlişkili Anaplastik Dev Hücreli Lenfoma (breast implant associated anaplastic large cell lymphoma) anlamına gelir ve implant çevresinde oluşan özel bir lenfoma türünü anlatır. Bu hastalığın bir meme kanseri olmadığının altı çizilmelidir. 

ALCL hem meme büyütme hem meme onarımı için implant kullanılan hastalarda görülmüştür. Günümüzde geldiğimiz noktada veriler büyük oranda pürtüklü implantları işaret etmekte, implantlarının yüzey özelliğinin hastalığa en önemli sebep olabileceğine dair kanı kuvvetlenmektedir.

ALCL implantlı olan memede büyüme, şişme, memede veya koltuk altında kitle ve implant çevresinde sıvı birikimiyle karşımıza çıkar. Hastalık implant koyulduktan ortalama 10 yıl sonra ortaya çıkmaktadır. 

ALCL erken evrede tamamen kür edilebilir bir hastalıktır. Bu nedenle, estetik veya rekonstrüktif nedenlerle implant cerrahisi olan hastaların kontrollerini atlamaması önem taşır.

Ameliyatınız öncesinde rutin anestezi hazırlıkları dışında MR, USG gibi meme görüntüleme tetkikleri talep edilebilir. 

Kullandığınız ilaçlar ve gıda takviyeleri değerlendirilir, Kan sulandırıcı nitelikli ilaçlar gibi bazılarının ameliyat öncesi kesilmesi gerekebilir.

Sigara içmeniz önerilmez, bazı durumlarda sigara kullanıyorsanız ameliyatınız yapılmayabilir. 

Bu ameliyatlar tamamen kişiye özeldir ve kimsenin ameliyat planı bir başkası ile bire bir aynı olmayabilir. 

Eski kesileriniz yeni ameliyatınızda da insizyon (kesi) için en olası alan olsa da, revizyonun nedenine göre eski kesilerden daha büyük kesiler yapmak veya tamamen başka bölgelerde kesiler yapmak söz konusu olabilir. Tüm bu planlama ameliyat öncesinde sizle tartışılır, planlama çizimleri ile size de gösterilmiş olur.

Ameliyat yeni implantlar yerleştirilmeden önce sadece eski implantınızın uzaklaştırılmasını değil, ayrıca kapsülün bir kısmının veya tamamının da uzaklaştırılmasını, patolojik değerlendirilmeye gönderilmesini içerebilir. Ayrıca eski implantınızın yerleştirilmiş olduğu bölge (kas altı / kas üstü..) değiştirilebilir.

Ameliyat ile sadece implant değişimi yapılmayabilir, sarkan meme ve meme ucu da daha yukarıya alınabilir.

Ameliyat bitiminde yapışkan bantlar, pansumanlar ve medikal sütyenler kullanılabilir. Bütün bunların ne kadar süreyle kullanılacağı konuşulacaktır.

Meme revizyonu ameliyatı sonrası aynı gün taburcu olma olasılığınız da vardır ancak hastalar gece kalsa da yatma süresi çoğunlukla bir geceyi geçmez.

Bazı olgularda içeride oluşabilecek sıvıyı ve kanamayı dışarı alabilmek için dren kullanılabilir. Ameliyat sonrası özel pansumanlar, ameliyat sonrası sütyenler kullanılmaktadır, Bu pansumanların ve özel sütyenlerin ne kadar kullanılacağı kullanılan tekniğe ve implant türüne göre değişebilir ve taburculuk sırasında doktorla mutlaka konuşulmalıdır.

Hekim tercihi ile ameliyat sonrası kısa dönemler ağrı kesici ve antibiyotikler önerilebilir. Ağrı genellikle hızlı kaybolur ve ağrı kesici ihtiyacı genellikle bir kaç gün içinde kendi kendine ortadan kalkar.

Genellikle ameliyattan 48-72 saat sonra duş izni verilir. Spor, masaj ve ağır aktivite gibi faaliyetlere dönüş çoğunlukla ameliyat tekniğine ve cerrahın tercihine göre değişkenlik gösterir, genellikle çalışma hayatınıza dönüş için bir haftalık bir dönem planlamalısınız ancak  tamamen normale dönüş için ortalama 3 haftalık bir zaman gereksinimi vardır

 

BANA ULAŞIN